Се огласи девојката по страшната несреќа: Добро сум, утре одам на операција

Софија Флерш, возачката во Формула3 која денес преживеа ужасна несреќа за време на трката во Макао, се огласи преку социјалните мрежи дека со неа сѐе во ред. Таа има скршеници на грбот, повредена е уште на неколку делови од телото, па истакна дека утре ќе оди на операција.

„Сакав само да ги известам сите дека сум добро, и дека утре ќе одам на операција. Благодарам до сите кои интервенираа брзо и се погрижија за мене. Исто така им благодарам на сите кои ме поддржуваат во овие моменти. Наскоро ќе има и подетални информации“, пишува во пораката на Флерш објавена преку Твитер.

Инцидентот се случи веднаш по стартот на трката. Софија со својот болид едноставно „летна“ во заштитната ограда. Неколку стујарди кои беа во близина беа повредени, но чудо е како Софија остана, не само жива, туку и свесна. Дури успеала и да одговори на прашањата кои и ги поставиле.

Трката повеќе од еден час беше прекината, а потоа продолжи. Софија и неколкумината стујарди кои беа повредени завршија во болница.

- Оглас -

Најнови вести