Се распукаа Топчиите на Арсенал, ќе играат полуфинале со Вилјареал, Манчестер јунајтед против Рома за финале во ЕЛ (Видео)

Арсенал ќе игра против Вилјареал во полуфиналето на Лигата на Европа, а Англија ќе има уште еден учесник во завршницата, Манчестер јунајтед, екипа што ќе игра двомеч за финале против Рома.

Вечерва во реванш-дуелите од четвртфиналето, Арсенал беше најубедлив и ја торпедира Славија во Прага со 4:0, по лондонските 1:1 на првиот меч.

Набрзина само за 360 секунди со три гола од 18-тата до 24-тата минута во првото полувреме Топчиите ги разрешија сите дилеми околу патникот во полуфиналето.

Во продолжението Лаказет го постигна и вториот гол на мечот за убедливи 0:4 во Прага.

Противник ќе им биде Вилјареал, екипа што по вторпат го победи Динамо вечерва на домашен терен со 2:1.

Аријан Адеми и Стефан Ристовски не успеаја со Динамо да ја анулираат негативата од 0:1 од првиот меч. Алкасер и Морено со голови во првиот дел ги разрешија сите дилеми околу патникот во завршницата, а најубавиот гол на мечот по асистенцијата со петица на Петковиќ го постигна Оршиќ за гостите.

Манчестер јунајтед исто така со две победи и вкупен резултат од 4:0 против Гранада се пласира во полуфиналето. Вечерва Единсон Кавани беше стрелец во шестата минута, а Валјехо си постигна автогол во 90-тата за нова победа од 2:0 на Црвените ѓаволи.

Најинтересно беше во Рим, каде што Рома успеа да ја одбрани предноста од Амстердам од 2:1 од првиот меч против Ајакс и со реми 1:1 ќе му биде ривал на Манчестер јунајтед на патот до финалето во Гдањск, закажано за 26. мај.