Се знае терминот за првото Ел Класико сезонава

Најголемото дерби во светот, мечот меѓу Барселона и Реал Мадрид ќе се игра на 28-ми октомври, со почеток во 16.15 часот на „Камп ноу“. Дека Барселона ќе биде домаќин на првиот дуел, се знаеше уште кога беа направени двојките за Примера дивисион, но не беше познат точниот термин.

За Барселона дербито ќе дојде во еден напорен период, бидејќи во растојание од четири дена, покрај дербито со Реал, ќе треба да одигра и меч од Лигата на шампионите против Интер. За разлика од каталонскиот гигант, на Реал распоредот му е полесен, бидејќи пет дена пред Ел Класико, на свој терен ќе игра против Викторија П’лзен во Лигата на шампионите. На таа средба Реал ќе биде апсолутен фаворит.

Иако за некого е изненадување, сепак, полека но сигурно станува практика Ел Класико да се игра во попладневен термин, а не како што претходно кога беше резервиран вечерниот термин. Главна причина поради која сега Ел Класико се игра во попладневниот термин е за да може милионите навивачи на Далечниот Исток да имаат „пристојно“ време, односно вечерен термин за да го гледаат овој меч.

- Оглас -

Најнови вести