Селекторот Милевски го објави списокот за дуелите против Грузија и Бугарија

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Благоја Милевски, го објави составот за дуелите против Грузија и Бугарија во Лигата на нациите. Македонија најпрво ќе гостува во Тбилиси кај Грузија на 23 септември, а три дена подоцна на арената „Тодор Проески“ ќе ја пречека Бугарија.

По четири одиграни меча, Македонија има освоено седум бода, три помалку од лидерот Грузија, од која загубивме со 0:3 во Скопје пред три месеци. Бугарија е трета со три бодови, а последен е Гибралтар само со еден освоен бод.

Во составот на македонскиот тим за дуелите против Грузија и Бугарија се реши за следните 27-мина фудбалери:

Голмани:

Столе ДИМИТРИЕВСКИ (Рајо Влјекано, Шпанија), Дамјан ШИШКОВСКИ (Докса, Кипар), Кристијан НАУМОВСКИ (Шкупи), Игор АЛЕКСОВСКИ (Работнички);

Одбрана:

Стефан РИСТОВСКИ (Динамо Загреб, Хрватска), Дарко ВЕЛКОВСКИ (Ал-Етифак, Саудиска Арабија), Висар МУСЛИУ (Инглоштат, Германија), Езѓан АЛИОСКИ (Фенербахче, Турција), Тодор ТОДОРОВСКИ (Сумгаит, Азербејџан), Стефан АШКОВСКИ (Ламиа, Грција), Никола СЕРАФИМОВ (МОЛ Види, Унгарија), Ѓоко ЗАЈКОВ (Ворскла, Украина), Бојан ДИМОСКИ (Академија Пандев);

Среден ред:

Елиф ЕЛМАС (Наполи, Италија), Енис БАРДИ (Трабзонспор, Турција), Аријан АДЕМИ (Динамо Загреб, Хрватска), Енис ФАЗЛАГИЌ (Дунајска Стреда, Словачка), Агон ЕЛЕЗИ (Вараждин, Хрватска), Јани АТАНАСОВ (Хајдук, Хрватска), Стефан СПИРОВСКИ (Пјуник, Ерменија);

Напад:

Милан РИСТОВСКИ (Спартак Трнава, Словачка), Бојан МИОВСКИ (Абердин, Шкотска), Дарко ЧУРЛИНОВ (Барнли, Англија), Александар ТРАЈКОВСКИ (Ал-Фејха, Саудиска Арабија), Ваљон ЕТЕМИ (Истанбулспор, Турција), Дориан БАБУНСКИ (Дебрецин, Унгарија), Љупче ДОРИЕВ (Шкендија);

 

- Оглас -

Најнови вести