Сент Етјен повторно ќе игра во елитата на Франција

Еден од култните тимови во францускиот фудбал, Сент Етјен, кој има десет шампионски титули во клупската историја, успеа да се врати во елитата. Составот на Оливие Далолјо одигра 2-2, по продолженија, на гостувањето против Мец и ја одбрани предноста од еден гол (2-1) обезбедена на домашен терен, во финалниот плејоф за пласман во Лига 1.

Ибрахима Ваѓи беше херојот на Сент Етјен. Тој го постигна погодокот за конечни 2-2 во 117.минута од дуелот против Мец.

Домаќинот уште во шестата минута остана со фудбалер помалку поради исклучувањето на Папа Дијало, но и покрај тоа постигна два гола преку Ламин Камара и Георге Микаутадзе од пенал. Сент Етјен намали на 2-1 со голот на Лео Петро во 35.минута.

Мечот отиде во продолженија, а гостите постигнаа гол за пласман во елитата дури во 117.минута.