Шахтар си ја најде среќата во Харков

Фудбалерите на Шахтар подолго време не можат да играа на својата „Донбас арена“ поради конфликтот во Регионот, но брзо си ја пронајдоа среќата.

По речиси тригодишните настапи на „Лвов арената“, од 2014 до 2016 година, лани се преселија во Харков и не знаат за пораз во Лигата на шампионите.

Во минатото издание на луксузното натпреварување ги добија сите четири натпревари на домашен терен, па Харков полека, но сигурно се претвора во бедем што не се освојува. Лани, Шахтар редум нанижа победи како домаќин против Наполи, Феенорд и Манчестер сити во групната фаза, а потоа ја победи и Рома во осминафиналето.

Денеска гостин на „Металист арената“ во Харков гостин ќе им биде германскиот претставник Хофенхајм, против кого Шахтар е фаворит и ќе атакува на петта победа во Лигата на шампионите во својот нов бастион.

- Оглас -

Најнови вести