Шампионот тргна со максимален триумф, девојките на Работнички загубија сет во Штип

Вчера во спортските сали ширум Македонија се одигра комплетното прво коло од одбојкарските првенства во машка и женска конкуренција. Кај мажите очекувани максимални победи забележаа шампионот Струмица, засилените Лирија и Штип, како и екипите на Шкендија и Јанта Волеј, додека најголеми возбудувања имаше на дуелот во Скопје, помеѓу Работнички и Пробиштип, кој го добија гостите во тај-брејк со 3-2.

Сушево – Шкендија 0-3

И во женска конкуренција беа постигнати очекувани резултати, а најголемото изненадување е изгубениот сет на шампионот Работнички на гостувањето во Штип, кај засилениот Младост УГД. На гостински терен победи забележаа и екипите на Наковски Волеј и Јанта Волеј, додека честа на домаќините ја спаси екипата на Струмица, која немаше проблеми против Фит Фан Волеј.