Шумахер јуниор е шампион во Формула 3 и експресно чекори кон елитата

Михаел Шумахер има одличен наследник кој сигурно чекори кон Формула 1. Мик Шумахер е екстра талентиран пилот, кој ја освои титулата во Формула 3 и тоа на една трка пред крајот на сезоната, со што доби и посебна лиценца, која ќе му го трасира патот кон елитата и иден настап во Формула 1.

Во Хокенхајм со болидот на Прима рејсинг, Мик го освои второто место, доволно за недостижна предност пред конкурентите, што му ја донесе и титулата.

Синот на 7-кратниот светски првак Михаел Шумахер има 347 бодови, 51 повеќе од второпласираниот Тиктам и 65 од Јури Випс.

- Оглас -

Најнови вести