Симеоне: Градското дерби со Реал е меч за мажи

Тренерот на Атлетико Мадрид, аргентинскиот стратег Диего „Чоло“ Симеоне, пред вечерашното гостува кај Реал Мадрид, вели дека ќе победи тимот кој подобро ќе ги контролира своите емоции, бидејќи градско дерби е полно со емотивен набој.

„Не го гледам Реал како тим кој загубил на претходниот меч. Го гледам општо целиот нивен потенцијал, а тие се една од најдобрите екипи на светот. Во фудбалот не се живее во минатото, туку се гледа денешницата и наредниот меч. Нема да го анализирам моето минато на дуелите со Реал или европскиот Суперкуп кој беше само еден дуел. Дербито е меч со големи емоции, меч за вистински мажи“ – изјави Симеоне.

Симеоне на лигашките гостувања кај Реал се чувствува пријатно. Првиот пат загуби со 2:0 во 2012/2013, но од тогаш, веќе не знае за пораз. Има три минимални победи и две ремија. Многу полош му е билансот на домашен терен. Во сите натпреварувања, Симеоне против „кралскиот клуб“ има 9 победи, 9 нерешени и 9 порази.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести