Синер елиминиран по четиричасовна битка со Медведев

Рускиот тенисер Данил Медведев го победи светскиот рекет број 1, Јаник Синер, во четвртфиналето на Вимблдон. Средбата која траеше речиси четири часа, заврши во полза на петттиот број на АТП-листата со 6-7, 6-4, 7-6, 2-6, 6-3.

Медведев втора година по ред е во полуфиналето на Вимблдон, а сега ќе игра против победникот од мечот меѓу Шпанецот Карлос Алкарас и Американецот Томи Пол.

Синер во кариерата има само една титула на трева, а во текот на мечот со Медведев му се слоши, бараше медицински тајмаут и немаше сили за подвиг во петтиот сет.

- Оглас -

Најнови вести