Со Мурињо сите се сеирчат, а тој го надмина Сер Алекс

Манчестер јунајтед и Жозе Мурињо поминуваат низ тежок период. Играат под очекувањата, слабите резултати се редат еден по друг, а британските медиуми секој ден му даваат отказ, дури и го сменија со Зинедин Зидан. Сепак, и покрај сето тоа, Мурињо и натаму ја предводи екипата, а вчера против Њукасл буквално си ја спаси работата благодарение на голот на Алексис Санчез во 90-тата минута, со кој Јунајтед направи комплетен пресврт од 3-2.

Јасно е дека не играат убав фудбал под негово водство, но, со вчерашниот триумф, Жозе Мурињо се истакна како најдобар предводник на „црвените ѓаволи“ според статистиката на победи. Имено, тој сега има 60,3% победи, додека Сер Алекс Фергусон има 60,1%, а Португалецот е на клупата нешто повеќе од две години.

Секако, овој факт не мора да значи ништо, бидејќи легендарниот менаџер во дваесет и шестгодишниот мандат освои 38 трофеи, 13 од нив се титули во Премиер лигата, а два трофеи се од Лигата на шампионите. Мурињо тешко дека ќе ја надмине оваа бројка, бидејќи деновите во Јунајтед му се избројани, но сигурно, вакво споредување му се допаѓа.

 

- Оглас -

Најнови вести