Со новиот претседател песна ќе му биде кам-бекот на Волендам во Првата лига по 13 години

Еден од најпопуларните пеачи во Холандија, Јан Смит е нов претседател на новиот прволигаш Волендам.

Клубот се враќа во Првата холандска лига по пауза од цели 13 години и одлучи досегашниот директор во комерцијалниот сектор да им биде нов претседател.

Смит е член на клубот и на раководните структури веќе цела деценија, а сега е избран и за прв човек.

Во Холандија е познат како одличен вокал и ТВ водител, а беше и член на една од најпопуларните групи во земјата Де Туперс.

Волендам успеа да се избори за кам-бек во популарната Ередивизија во Холандија на три хола до крајот на Втората лига со победа против Ден Бош на гости уште пред десеттина дена.

Со нив нов прволигаш е Емен, а се чека и последниот трет патник во Првата лига кој ќе се знае по одигрувањето на плејофот што ќе го играат екипите од третото до осмото место во Ерстедивизија.

 

 

- Оглас -

Најнови вести