Спактакл на „Олд Трафорд“ со среќен крај за Манчестер јунајтед (Видео)

Фудбалерите на Манчестер јунајтед се последните патници во полуфиналето на англискиот ФА куп, откако дури после продолженијата од двапати по 15 минути го елиминираа големиот ривал Ливерпул со 4-3.

Домашните одлично го отворија натпреварот и уште во 10-тата минута дојдоа во водство од 1-0 преку Мектоминај. Сепак, Ливерпул со пеколен финиш на првото полувреме дојде до комплетен пресврт со головите на Мекалистер во 44-тата и на Салах во втората минута од судиското продолжение.

Конечните 2-2 во регуларните 90 минути ги постави Ентони во 87-мата минута, откако со одмерен удар погоди во аголот од голот на Ливерпул.

Во 105-тата минута, односно во последната од првото продолжение, Ливерпул се врати во водство преку Елиот.

Сепак, последните 15 минути од мечот беа пеколни и домашните со два погодоци дојдоа до голема победа над ривалот од Енфилд. Најпрво Маркус Рашфорд во 112-тата минута израмни на 3-3, а Амад Диало во 121-вата минута донесе голема радост и пласман во полуфиналето за Манчестер јунајтед.

Манчестер јунајтед со победата над големиот ривал им се придружи на Ковентри, Манчестер сити и Челзи во полуфиналето на најстарото клупско натпреварување во светот.