Спартак го совлада банкротираниот Адмирал

Клубот од Владивосток се мачи со финансиите, но и крпен тим дава отпор

Екипите на Спартак Москва, Подолск и Јокерит од Финска имаат максимални 4 бода по два одиграни мечеви во Западната конференција од регионалната КХЛ лига. Спартак дома славеше со 3:1 против Адмирал Владивосток, клуб кој има големи финансиски проблеми.

Клубот од Владивосток нема пари да им ги исплати заостанатите плати на странците кои играа за нив во минатото, па блокдата доведе до банкрот. Тимот е составен од играчи кои беа без ангажман или дојдоа од пониски лиги. Хокеарите сами си ги платиле лекарските прегледи и засега настапуваат за ситна плата. Клубот не може да ги плати казните кои им се изрекуваат.

Новина во КХЛ лигата е трансферот на Патрис Кормие, Канаѓанецот кој потпиша за Барис од Астана, каде што друштво ќе му прави на ветеранот Боченски, кој има 400 настапи за клубот од Казахстан.

Кормие е хокеар кој го нарекуваа „најомразен лик во Канада“, бидејќи само две недели откако беше капитен на канадската младинска репрезентација, во 2010 година, доби суспензија од една година за крајно неспортско удирање со лакот на противнички играч.

- Оглас -

Најнови вести