Стадионот „Филипс“ е посебен за „деветките“

Мауро Икарди вечерва се враќа во првиот состав на Интер, ќе стартува на гостувањето кај ПСВ Ајндховен и ќе има многу мотиви да покаже што знае. Стадионот „Филипс“ е специјално место за сите светски голгетери, бидејќи на тој терен во височините се вивнаа тројца од десетте најдобри класични напаѓачи во историјата на фудбалот.

Дресот на ПСВ го носеа легендарните Бразилци Ромарио и Роналдо, како и Холанѓанецот Руд ван Нистелрој. Тројцата заедно имаат постигнато 200 гола за клубот од Ајндховен и се најголеми легенди кои се идоли на многу напаѓачи.

Икарди вечерва нема да игра за ПСВ, туку за Интер, но ќе сака пред публиката која во минатото се изнагледа мајстори да се покаже во вистинско светло.

Но, има и такви кои мислат дека Икарди не е за капитен на Интер. Холанѓанецот Франк де Бур, кој е екстренер на Интер, признава дека Икарди е врвен стрелец, има одличен просек на постигнати голови, но смета дека Аргентинецот не е примерен играч кој треба да носи капитенска лента и дека всушност голманот Самир Хандановиќ е најголемиот лидер во екипата на Интер.

- Оглас -

Најнови вести