Стандардна шема – Дербито Вардар – Шкупи без гостински навивачи

Ривалитетот меѓу Вардар и Шкупи е еден од најголемите во мак-фудбалот, а веќе стана стандардна шема скопското дерби да се игра без присуство на гостински навивачи.

Поради ризик по безбедноста и овојпат на неделното дерби од петтото коло во домашното првенство ќе ги нема навивачите на Шкупи. Вардар е домаќин и ќе ја има поддршката од своите „Комити“ на трибините на „Борис Трајковски“ во Маџари, во обидот да се искачи и на врвот на табелата во случај на кикс на Академија Пандев и Работнички.

Интересно е што раководството на Вардар донесе одлука вратите на стадионот за влез на трибините да бидат отворени само 45 минути, од 14,30 до 15,15 часот.

- Оглас -

Најнови вести