Шпанија треба да ја „згази“ Аргентина на отворањето барем со 10 разлика

Ракометното Светско првенство за жени стартува денеска во Шпанија. Во првиот меч на планетарниот собир, домаќинот е огромен фаворит против Аргентина.

Нема дилема дека Црвената фурија ќе победи, прашање е дали тоа ќе биде со разлика поголема од 10 голови, колку што е основната граница за обложување во Sport Life.

Првпат Мундијалот е со 32 селекции, но ја нема Македонија.

Националните селекции се поделени во осум групи со по четири репрезентации, а место во следната фаза ќе обезбедат трите најдобри.

ГРУПА А: Франција, Црна Гора, Ангола, Словенија.

Група Б:  Русија, Србија, Камерун, Полска.

Група Ц:  Норвешка, Романија, Казахстан, Иран.

Група Д:  Холандија, Шведска, Порторико, Узбекистан.

Група Е:  Германија, Унгарија, Чешка, Словачка.

Група Ф:  Данска, Јужна Кореја, Тунис, Конго.

Група Г:  Хрватска, Јапонија, Бразил, Парагвај.

Група Х:  Шпанија, Австрија, Аргентина, Кина.

 

- Оглас -

Најнови вести