На дното во Европа сме со клупскиот фудбал – Лиепаја лесно ја преслуша и ја елиминира Струга (Видео)

Македонскиот фудбал е на дното во Европа со клупскиот фудбал и веќе на стартот на новата сезона во еврокуповите има две елиминации на два двомечи.

По дебаклот на шампионот Шкендија и испаѓањето во квалификациите за Лигата на шампионите со вкупен резултат од 0:6 против Мура, денеска и Струга Трим Лум испадна со убедлив пораз од 1:4 во Скопје против летонската Лиепаја.

По одличниот резултат 1:1 на стружани на првиот меч во Летонија, се очекуваше и пласман во следното квалификациско коло во Конференциската Лига на Европа, но наместо успех, следуваше дебакл и пораз со три гола разлика.

 

Struga 0-1 Liepāja – Ukpa Effiong 45′ from soccer

Укпа во последните моменти од првото полувреме ја искористи лошата реакција на одбраната на Струга и го постигна првиот гол за Лиепаја.

Struga 0-2 Liepāja – Dodô 47′ from soccer

На почетокот на второто полувреме, Додо со два гола ги реши сите дилеми околу патникот во следното квалификациско коло во новото натпреварување на УЕФА.

Struga 0-3 Liepāja – Dodô 49′ from soccer

Стружани дури тогаш се подразбудија, откако цели 50 минути не шутнаа на гол, па Скендери намали на 1:3 во 57-мата минута.

Struga [1]-3 Liepāja – Emir Skenderi 57′ from soccer

Во Скопје на игралиштето на ФФМ „Петар Милошевски“ следуваше офанзива на македонскиот претставник и кога се очекуваше нов гол во мрежата на Лиепаја, гостите во контранапад зголемија на 4:1 и се пласираа во второто коло. Стрелец беше Бјарозкин за конечни 5:2 во двомечот, со што Лиепаја си обезбеди двомеч со ЦСКА Софија, а Струга испадна во првиот настап во еврокуповите.

Struga 1-[4] Liepāja – Yevgeniy Berezkin 62′ from soccer

Вечерва од 19 часот Силекс му гостува на Петрокуб во Молдавија по ремито 1:1 на домашен терен, а Шкупи има предност од 2:0 пред реваншот на гости од 20 часот кај косовскиот Лапи.

 

 

 

- Оглас -

Најнови вести