Струга ТЛ е аутсајдер против најтрофејниот тим од Словачка, но од македонскиот првак најавија дека нема предавање

Македонскиот фудбалски првак, екипата на Струга Трим Лум, вечерва го започнува европскиот предизвик. Стружани гостуваат во Братислава кај Слован, во првото квалификациско коло од Лигата на шампиони.

Екипата на Слован е со многу побогато меѓународно искуство и ја има фаворитската улога, но од таборот на македонскиот првак најавуваат дека нема предавање.

„Имавме добар подготвителен период. Максимално се трудевме да бидеме подготвени за овој предизвик и верувам дека сме подготвени. Играме против најдобриот тим од Словачка, клуб со традиција и добри резултати. Се обидовме да ја анализираме нивната игра гледајќи ги нивните настапи на последните пријателски средби, но и во првенството. Во нивните редови има играчи и кои беа дел од Европското првенство. Максимално сме фокусирани и ќе се обидеме да извлечеме позитивен резултат кој би ни дал надеж за во реваншот“, вели тренерот на Струга ТЛ, Ќатип Османи.

За Струга ТЛ ова е трета сезона како играат во Европа. Во 2022 година уште во првото квалфикациско коло беа елиминирани од Лиепаја од Летонија со вкупни 2:5, но лани имаа многу поуспешен настап. Откако во двомечот загубија од Жалгирис со 2:1 во квалификациите од Лигата на шампионите, продолжија во квалификациите на Конференциската лига, каде што прво со 5:3 во двомечот беа подобри од Будуќност, а потоа го елиминираа и Свифт од Луксембург со вкупно 4:3 по двта дуела. Во третото претколо Струга загуби од Брејдаблик од Исланд со 2:0.

- Оглас -

Најнови вести