Струга Трим Лум ги „гази“ ривалите и испишува историја, кикс на шампионот Шкупи

Екипата на Струга Трим Лум продолжува со перфектниот старт во македонското фудбалско првенство откако на свој терен Бесарт Ибраими со гол од пенал донесе радост за домаќините, што беше и единствен погодок во првиот дел.

Во второто полувреме, Силекс успеа да израмни, и тоа преку Ристовски во 72-рата минута. Само две минути подоцна, Струга ТЛ остана и со играч помалку по исклучувањето на Илиески, па кратовци се понадеваа дека може да направат и целосен пресврт.

Сепак, не само што не се случи пресврт, туку Струга ТЛ покажа дека и со играч помалку може да победи. Во 82-рата минута Шабани со удар од 16-тина метри ги изненади гостите и погоди за водство од 2:1 на домаќините, што на крајот се покажа и како конечен резултат.

За Струга ТЛ ова е петта победа во петтото коло и најдобар старт во клупската историја. Силекс го претрпе првиот пораз.

Актуелниот првак Шкупи киксираше против Победа и одигра само 1:1 во меч на кој двата гола беа постигнати во последните 10 минути. Чаирчани поведоа со погодок во 81-вата минута, но само три минути подоцна гостите од Прилеп израмнија и стигнаа до бод во дуел со шампионот.

Без победник, со резултат 1:1 заврши и скопскиот дуел меѓу Македонија Ѓорче Петров и Работнички. Гостите први се израдуваа со гол во 49-татаминута, а бод за екипата од Ѓорче Петров донесе Ѓурѓевиќ со погодок во 63-тата минута.

Резултати од петтото коло: Академија Пандев – Скопје 3:0, Македонија ЃП – Работнички 1:1, Шкупи – Победа 1:1, Струга – Силекс 2:1, Тиквеш – Шкендија 1:3.

Табела: Струга ТЛ 15 бодови, Шкендија 10, Силекс 8, Академија Пандев 7, Шкупи 7 (два меча помалку), Брегалница 7 (меч помалку), Македонија ЃП 4 (меч помалку), Работнички 4, Победа 1 (меч помалку), Скопје без бодови (меч помалку.)

- Оглас -

Најнови вести