Судиите кои доделија најмалку картони делегирани за првите две четвртфиналиња

Англиските судии Ентони Тејлор и Мајкл Оливер ја добија довербата од УЕФА да ја делат правдата на првите два четвртфинални меча на ЕП 2024. Најдобриот англиски судија Тејлор ќе биде главен на европската класика меѓу Шпанија и Германија. Помошници ќе му бидат сонародниците Гари Бесвик и Адам Нун, а во ВАР-собата ќе бидат Стјуарт Атвел (Англија), Бартош Франковски (Полска) и Масимилијано Ирати (Италија).

Дуелот меѓу Португалија и Франција му е доделен на Оливер, а асистенти ќе му бидат Стјуарт Бурт и Дан Кук. Во ВАР-собата главен ќе биде Холанѓанецот Пол ван Бекел.

Интересно е дека токму двајцата англиски судии се арбитри со најмалку доделени картони. Тејлор додели само три жолти картони, а Оливер еден повеќе.

- Оглас -

Најнови вести