Така прават големите, сменет е претседателот на Фудбалската федерација на Франција

Ноел Ле Гре веќе не е претседател на Фудбалската федерација на Франција. Неговите зборови за една од најголемите легенди на францускиот фудбал, Зинедин Зидан, и обвинувањата за сексуален напад беа доволно причини за тој да биде сменет од функцијата.

Ле Гре ја водеше организацијата од јуни 2011.

Привремен предводник на францускиот фудбал ќе биде Филип Дијало, кој е потпретседател на ФФФ.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести