Тежок нокаут за чудото од Нур-Султан, Динамо Брест ја декласира Астана со 6:3 (Видео)

Динамо Брест одигра како по ноти и со убедливи 6:3 го елиминираше казахстанското фудбалско чудо Астана во првото квалификациско коло во Лигата на шампионите.

Астана допатува како фаворит во Белорусија, а си замина понижена со шест гола во мрежата на Ериќ.

Гордејчук со два гола и Печенин и Седко со по еден погодок до 37-мата минута го декласираа гостинот, кој се обиде да се врати во игра, но докрај не успеа да направи пресврт.

Томасов и Ротариу намалија на 4:2 до 55-тата минута и кога Астана имаше иницијатива, прими петти гол за простување од надежите за пласман во второто квалификациско коло и продолжување на серијата настапи во фаза по групи во ЛШ и во ЛЕ.

Дијало погоди во 59-тата минута, по одличното додавање на познатиот ас Артем Милевски, а Динамо повторно замина на дистанца од 3 гола, што беше недостижна предност за гостите.

Ултраефикасниот меч со девет голови го комплетираа Бејсебеков со трет гол за Астана и Дијало со својот втор и за Динамо шести во самиот финиш.

Вечерва се играат уште два меча од првото квалификациско коло за пласман во Лигата на шампионите.

Во Глазгов, Селтик води со 4:0 против Рејкјавик и веќе е речиси сигурен патник во второто коло во квалификациите за ЛШ.

Во Белград, Црвена ѕвезда има предност од 2:0 против Европа од Гибралтар.