Тотенхем нема среќа, две сезони игра против шпански гигант во група

Тотенхем нема среќа кога станува збор за извлекувањето на противници во групната фаза од Лигата на шампионите. Минатата сезона се соочија со Реал Мадрид, оваа година за противник го имаат ни помалку, ни повеќе, туку шпанскиот првак Барселона. Вечерашниот дуел ќе биде прв официјален меѓусебен натпревар на овие две екипи, а средбата ќе се одигра на „Вембли“.

Во текот на летото Барса и Тотенхем одиграа еден пријателски натпревар, во кој каталонскиот состав победи по изведувањето на пенали. Во регуларниот дел, резултатот гласеше 2-2, со головите на Ел Хадади и Артур, односно Сон и Нкуду. Сепак, на средбата не настапија главните актери, недостасуваа Meси, Суарес, Ракитиќ, Кејн, Али, Ериксен…

Барселона по низата од шест победи ,вклучувајќи го и триумфот над Севилја од 2-1 во шпанскиот Суперкуп, одигра три меча во Ла Лига на кои не успеа да победи. Реми со Атлетик Билбао и Жирона, пораз од Леганес, сето тоа создаде непотребни проблеми во екипата која ја предводи Ернесто Валверде, а за да се отстрани негативната атмосфера во соблекувалната, потребна е победа вечерва.

Тотенхем, пак, навреме закрепна по трите порази од Ливерпул, Ватфорд и Интер, па издвои победи против Хадерсфилд и Брајтон, додека со Ватфорд одиграа реми во Карабао купот, па по пенал-рулетот се пласираа во следната рунда.

Факт на кој треба да се внимава

Кога Меси последен пат играше против екипа која била под водство на Покетино, постигна четири погодоци. На петти декември 2012 година, Барселона на „Камп ноу“ го пречека градскиот ривал Еспањол, а аргентинската мегаѕвезда тогаш беше во животна форма, па во мрежата на тимот кој тогаш го предводеше Покетино, четири пати ја смести топката.

 

Коментарите на Facebook нема да бидат земени предвид.

Најбрзите десетмина кои ќе го погодат резултатот ќе добијат ваучер од 200 денари од SPORT LIFE Обложувалници.

 

Натпреварот заврши 2:4, а точниот резултат го погодија Igordj72, vane_beno и igormirceski.
Честитки за добитниците кои ќе бидат контактирани со email, за останатите повеќе среќа на утрешното типување.

 

- Оглас -

Најнови вести