Трабзон се откажа од турската Суперлига

Трабзонспор го откажа своето учество од Суперлигата во Турција, поради финансиски проблеми. Трабзон е вториот тим кој го откажа своето учество во Суперлигата, откако поради исти причини претходно се откажа и Ескишехир.

Иако сѐ уште нема официјална потврда, турските медиуми велат дека ова наскоро ќе се случи, бидејќи клубот нема ниту еден ангажман, додека против низ се отворени 12 случаи од страна на ФИБА. Дополнителен проблем создава и забраната од ФИБА за нови ангажмани, но и без неа клубот не може да финансира играчи.

 

 

- Оглас -

Најнови вести