Трампа во Ф1: Раиконен ќе вози за Заубер, младиот Леклер нов партнер на Фетел

Возачот на Ферари, Кими Раиконен, одлучи повторно да го напушти италијанскиот тим, а од следната сезона ќе вози за тимот кој му ги отвори вратите во Формула 1, Заубер. Триесет и осугодишниот Финец ќе ја извози четвртата сезона во Ферари по неговото враќање, откако во 2009 година го напушти и го смени болидот на Ф1 со оној за рели-трки.

Возачот кој ќе пристигне на негово место ќе има голема задача да ја пополни празнината која ќе ја остави искусниот возач, а доаѓа токму од тимот на Заубер. Дваесетгодишниот Французин Шарл Леклер ќе му би партнер на Себастијан Фетел од сезоната 2019.

Раиконен е последниот возач на Ферари кој ја освои светската шампионска титула, тоа беше во сезоната 2017.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести