Три часа драма, на крајот Топчиите распукаа од радост по пласманот во четвртфиналето на ЛШ (Видео)

По големата драма и мечот кој траеше речиси три часа, Арсенал се пласира во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Топчиите на свој терен дури по подобро изведување на пеналите го елиминираа Порто.

Во регуларниот дел Арсенал даде гол преку Тросард во 41-вата минута, погодокот со којшто стигна до водство од 1:0. Токму тој гол се покажа и како единствен не само по 90 минути игра, туку и по дополнителните 30 минути, кои мораа да се играат бидејќи Порто на првата средба на свој терен победи со идентични 1:0.

Во пенал-рулетот, домашниот Арсенал ја презеде одговорноста прв да шутира и започна пенал-драмата, по која на крајот се радуваа домаќините.