Црвена ѕвезда е супершампион на АБА-лигата

Црвена ѕвезда го надигра Будуќност со 89:75 во финалето на Суперкупот на АБА. Сè беше јасно уште по првото полувреме, кое српскиот првак го доби со преубедливи 57:32. Потоа, во вториот дел, „црвено-белите“ без проблем одржуваа предност со разлика од од 20-тина поени, малку попуштија во последните две минути, па предноста падна, но на крајот го кренаа победничкиот трофеј.

Суперкупот на АБА-лигата се играше во црногорското пристаниште Бар. Будуќност беше фаворит на хартија, бидејќи е актуелен првак на регионалната лига и нов евролигаш, но на тренерот Александар Џикиќ не му се пишува ништо добро во Евролигата, ако игра како вечерва против Ѕвезда, која ќе учествува во Еврокупот.

На патот до пехарот во Суперкупот српскиот првак беше подобар од Петрол Олимпија, Цедевита и Будуќност и најавува дека во претстојната сезона ќе биде главен фаворит за тронот.

И Ѕвезда и Будуќност летово направија големи измени во составите, Ѕвезда има и нов тренер, Милан Томиќ, и засега тимот делува како казнена експедиција, барем во дуелите со ривалите од АБА-друштвото. Седум играчи во победничкиот тим имаа 8 или повеќе поени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести