Црвена звезда си донесе засилување од НБА

Црвена звезда го донесе второто засилување за следната сезона, по Дејан Давидовац, во Белград пристигна и Марко Симоновиќ. Овој трансфер го потврди агентот на кошаркарот, Мишко Ражњатовиќ како и самиот клуб.

Симоновиќ во редовите на вицешампионот на АБА-лигата доаѓа од НБА лигата, односно од Чикаго булс, со кого пред десетина дена го раскина договорот.

Марко Симонович е роден 1999 година, висок е 211 сантиментри и во кариерата има настапувано за Сиена, Розето, Олимпија, Мега, Чикаго булс каде ги помина последните две сезони.

- Оглас -

Најнови вести