Турците не трпат дебакли, отказ доби човекот што ги одведе до бронза на Светско првенство

Шенол Ѓунеш доби отказ и веќе не е селектор на Турција, а причина е катастрофалниот пораз од Холандија со 6:1 во Амстердам. Дебаклот во дуелот со Лалињата е само капак на лошите резултати на Турците, кои не освоија ниту еден бод на Европското првенство и со три порази и гол-разлика од 1:8 испаднаа веднаш по првата фаза.

Ѓунеш е селекторот што ја предводеше Турција до најголемиот фудбалски успех на Мјндијалот во 2002 година, кога беше озвоен бронзениот медал.

Тој успеа со националниот состав да се пласира и на последното Европско првенство што се одигра ова лето, но тука и почнаа неговите маки, по елиминацијата во фазата по групи со три порази на трите меча против Италија, Велс и Швајцарија.

Турција моментно по шест квалификациски рунди за настап на СП во Катар е на третото место во Г групата со 11 бода, два помалку од водечкото дуо, Холандија и Норвешка.

 

 

 

 

- Оглас -

Најнови вести