УЕФА размислува само за еден стадион, ако Истанбул не биде домаќин на финалето во ЛШ

УЕФА размислува само за еден стадион што би можел да биде домаќин на финалистите во Лигата на шампионите, Манчестер сити и Челзи, ако Истанбул отпадне од игра за организација на мечот за титулата на 29. мај.

Тоа е култниот Вембли во Лондон, што значи дека предлогот на Англичаните Бирмингем да биде домаќин не е во игра. Истанбул по правило би требало да биде организатор на големото финале, но проблем се високите бројки на заразени од Ковид-19 во Турција.

Алтернатива би бил само Вембли, според информациите од УЕФА, но и за таква варијанта треба дозвола од Владата на Велика Британија. Тие треба да овозможат непречен трансфер и движење на претставниците на бродокастерите, новинарите, спонзорите и за ВИП гостите и да гарантираат дека може да има нешто повеќе од 22 илјади публика, како што е гарантирано за мечевите на ЕП и за финалето на континенталниот шампионат.

На Вембли ќе се играат натпревари од завршницата на Европското првенство од 11. јуни до 11. јули и финалето за титулата европски првак.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести