ВАДА и ја извади душата на Русија – Предлог за нова драстична казна

Светската антидопинг-агенција препорача нови построги казни за руските спортисти и, секако, забрана за настап на Летните олимписки игри во Токио, но и на други големи натпреварувања.

Комисијата на ВАДА даде препорака да се продолжи со исфрлање на руските спортисти од големите спортски настани поради допинг-програмата што Русите не сакаат да ја ускладат со модерните трендови.

Дури се доведува во прашање на пример и настапот на руската фудбалска репрезентација на големите натпреварувања, односно на Мундијалите и на ЕП.

- Оглас -

Најнови вести