Ваква црна серија нема никој – Бејл не помирисал трева на храмот на фудбалот цели 608 дена

Герет Бејл има неверојатна серија од 608 дена без настап за Реал Мадрид на домашен терен, или поточно не играл на храмот на фудбалот „Сантијаго Бернабеу“ една година и 8 месеци.

Интересно е што Карло Анчелоти петпати го стави во игра сезонава и сите пет меча беа кога Реал Мадрид беше гостин.

Велшанецот извесно време беше и повреден, но и кога е фит, никако да „помириса“ трева на култниот стадион во Мадрид.

Оваа сезона му е осма како играч на Кралскиот клуб и ќе му биде најтенка и со минутажа и со настапи досега.

Играше само четирипати во Ла Лига и еднаш во Лигата на шампионите, постигна еден гол, а вкупно на терен мина 268 минути.

Следниот натпревар Реал го игра на 26 февруари како гостин кај Рајо Валјекано во градското дерби на Мадрид, што е шанса за Бејл да забележи нов настап бидејќи Кралевите ќе бидат гости.

 

 

 

- Оглас -

Најнови вести