Валверде: Ленгле не заслужи црвен картон (Видео)

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде, по нерешените 2-2 на домашен терен против соседот Жирона, изјави дека исклучувањето на дефанзивецот Ленгле во 33-тата минута било престрого, иако судијата Хил Манзано гледаше снимка и со помош на технологијата ВАР ја донесе одлуката која го однесе мечот во друг правец.

„Исклучувањето беше клучен момент на мечот. Ние до тој момент имавме контрола, водевме со 1-0, а потоа Жирона среќно изедначи до полувремето и ни беше тешко да се вратиме. Не се согласувам со ВАР, дуелот не беше за исклучување. Првпат гледам да се извини некој врз кој е направено исклучување“, изјави Валверде, чиј тим е на делба на врвот во Ла Лига со Реал Мадрид.

Ова е ситуацијата во која Ленгле со лакот го удри в лице противничкиот играч Пере Понс:

https://www.youtube.com/watch?v=3Qv3pTuolUk

Жарарт Пике беше една од централните фигури во редовите на Барса. Тој покажа две различни лица. Најпрвин направи кикс при првиот гол на Стуани, а потоа се извади со погодокот за изедначување на 2-2.

- Оглас -

Најнови вести