ВАР системот ја спаси Хрватска, Бугарија не успеа да го победи Луксембург (Видео)

Репрезентацијата на Хрватска многу потешко од очекуваното дојде до победата над Шкотска на домашен терен со 2-1. Шкотите во 94-тата минута го израмнија резултатот на 2-2, но ВАР-системот го поништи голот на Адамс поради офсајд.

Шкотска дојде во водство во 33-тата минута преку Кристи, кој ја искористи грешката на домашната одбрана и најдобро се снајде во хрватскиот шеснаесетник за студен туш на „Максимир“.

Само три минути подоцна, Хрватска преку Матановиќ успеа да израмни на 1-1, а Крамариќ во 70-тата минута ја донесе победата за „коцкестите“.

Репрезентацијата на Бугарија се посрамоти на домашен терен и не успеа да го победи Луксембург, откако мечот заврши без голови, 0-0.