Веќе нема дилеми – УЕФА донесе одлука, позната е локацијата и годината кога финалето на ЛШ ќе се игра во САД

Европската куќа на фудбалот ја донела одлуката за играње на првото финале на Лигата на шампионите надвор од Европа, поточно во САД.

Финалниот меч од најелитното клупско натпреварување во 2026 година ќе се игра на „Метлајф Стејдиум“ во Њу Џерси, додека годината претходно ќе биде на „Алијанц арена“ во Минхен.

Како што пишувавме вчера, парите го победија фудбалот, а оваа одлука дефинитивно ќе ги налути навивачите во Европа коишто и онака плаќаат прескапи карти за ова фудбалско натпреварување.

 

- Оглас -

Најнови вести