Во Дортмунд не тагуваат по Халанд: Постоиме 113 години, од кои 111 без него!

Борусија Дортмунд ја прифати понудата од Манчестер сити за Ерлинг Халанд, па Норвежанецот откако ќе ги договори личните услови со англискиот првак, ќе потпише за Граѓаните и од следната сезона ќе игра во англиската Премиер лига.

Извршниот директор на Борусија, Ханс Јоаким Вацке, го коментираше трансферот на Халанд и го спореди со тие на Роберт Левандовски и Пјер-Емерик Обамејанг.

„Борусија ќе биде силна и без него. Ние играме 113 години, од тие 111 без Халанд. Во 2014 си замина Левандовски, а го зедовме Обамејанг и продолживме да играме и потоа. По Обамејанг, дојде Халанд, сега по Халанд, го најдовме Адејеми. Не можеме да се бориме со големите богати клубови на чие чело се олигарси и зад кои стојат арапските држави. Можеме да добиеме некоја битка за млад играч кој сака да игра пред 80.000 публика и да напредува. Некогаш продажбите се исплатат како со Дембеле со Барселона, а некогаш не, како Левандовски кога замина во Баерн“, изјави Вацке.

- Оглас -

Најнови вести