Враќањето на Левандовски е гаранција за голови

За петочката програма, која е како предвесник на викендот со супер богата понуда, нудиме кратки анализи и предлози за пет натпревари од пет различни лиги, за кои сметаме дека треба да се обложите во уплатните места на SPORT LIFE.

Херта – Баерн (20.30 часот)

„Баварците“ со Полјакот на чело ќе го освојуваат Берлин

Аугсбург во минатото коло ја запре серијата на Баерн од 10 победи по ред во сите натпреварувања, па сега „баварците“ ќе треба да се вадат во главниот град, против Херта. Јасно е дека Баерн е фаворит и квотата за двојка е скромна, затоа предлогот ни е да играте дека во двете полувремиња ќе паднат од еден до три гола. Баерн има низа од 15, а Херта од 11 меча по ред на кои даваат барем еден гол.

Кај Баерн се враќа Роберт Левандовски, кој го пропушти дуелот со Аугсбург. Ќе ги нема Коман, Рафиња и Толисо, додека Горецка е неизвесен. Херта загуби од Волфсбург, па сега и тие се во негативно расположение, па средбата со најмоќниот германски тим им доаѓа во лош момент. Повредени се Грујиќ и Торунарига.

Херта девет години дома не го совладала Баерн, но последните два меча во Берлин завршија нерешено.

Предлог тип: 1-3I & 1-3 II (1.85)

 

Сент Етјен – Монако (20.45 часот)

Имаат иста гол-разлика, а едните се шести, другите 18-ти на табелата

Екипите на Сент Етјен и Монако се во една чудна ситуација. По седум рунди, двата тима имаат гол-разлика 8:9, но Сент Етјен е шести на табелата со 12 бода, а Монако освои само шест бода и моментно е дури на 18-тото место.

Монако има само една победа сезонава, а Сент Етјен во претходните два домашни меча победуваше во дуели на кои паѓаа повеќе од три гола. Се чини дека сега е шансата на Сент Етјен да направи нешто повеќе против ривалот кој не го совладал четири години.

Предлог тип: 1 (2.20)

 

Шефилд вензди – Лидс јунајтед (20.45 часот)

Лидс лани двапати губеше од Шефилд, Бјелса сака да сервира реванш

Последните пет меѓусебни средби на овие две екипи велат дека мора да има победник, а на нивните пресметки редовно се постигнувале по два гола. Шефилд во таа статистика води со 3-2, а минатата сезона на двапати ги совладуваше Лидс. Сепак, оваа сезона приказната е сосема различна, Лидс предводен од Марсело Бјелса игра одлично, се наоѓа на врвот на табелата, а треба да се земе предвид дека составот на аргентинскиот стратег загуби во минатото коло, па нема да дозволи да наниже два порази.

Предлог тип: X2 & 2-4 (2.04)

 

Галатасарај  – Ерзурум (19 часот)

Гигантот мора да ја оправда фаворитската улога

Галатасарај во обид да закрепне од изненадувачкиот пораз во минатото коло, игра против најслабата екипа во турскиот шампионат. Јасно е кој е фаворит, а се очекува Галата да забележи и лесна победа, односно да постигне два или повеќе голови.

Предлог тип: 1 & 3-5 (2.10)

 

Рајо Валјекано  – Еспањол (21 часот)

Време е Рајо да ја израдува домашната публика 

Рајо Валкејано по пет кола во Ла Лига, има само една победа, и тоа на гости кај Уеска со минимални 1-0, додека пред своја публика на двапати претрпуваше тотален дебакл. Прво од Севилја со 4-1, потоа и од Алавес со 5-1. Иако денес за противник го има Еспањол, тимот кој добро ја започна сезонава и се наоѓа на шестото место, публиката ќе бара победа за да се поправи впечатокот. Рајо по добро го памети последното доаѓање на Еспањол на негов терен, со 3-0 славеа голема победа, а со сигурност ќе посакуваат можеби ако не идентичен, барем сличен триумф и денес.

Предлог тип: 1X & 2-5 (2.15)

 

- Оглас -

Најнови вести