Затоа е фудбалска икона: Роналдо стигна до бројката од 800 погодоци во кариерата (ФОТО)

Кристијано Роналдо несомнено е еден од најголемите фудбалери во историјата на овој спорт.

Тој на мечот против Арсенал погоди во 52-рата минута за водство на својот тим, што воедно беше и 800-ти гол во кариерата, а потоа стигна и до бројката од 801 откако беше сигурен реализатор на пеналот во 70-тата минута, кој донесе ново водство за својот тим.

Од тоа, 130 се во дресот на Манчестер јунајтед, а најмногу, нормално, има во Реал Мадрид, каде што стигна до бројката од 450.

Тој сè уште има шанси да ја подобри оваа бројка, со оглед на тоа дека има помалку од 30 минути до крајот на средбата против Арсенал.

- Оглас -

Најнови вести