Збесна кога му кажаа дека неговиот тим се спаси поради укинатото правило на УЕФА

Клуж го елиминира Борац Бања Лука дури по 120 минути игра на стадионот во Бања Лука откако домаќините по 90 минути, имаа предност со 2:0. На првиот меч, романскиот првак победи со 3:1, па по поразот од 2:0, резултатот по 180 минути беше нерешен, 3:3.

Во ваков случај, точно 56 години во натпреварувањата на УЕФА важеше правилото за даден гол на гости, кое беше укинато од 1 јули оваа година. Доколку ова правило важеше и сега, Клуж ќе беше елиминиран затоа што Борац даде гол на гости, а Романците не погодија за 90 минути во Бања Лука.

За среќа на Романците, се играа дополнителни 30 минути во кои гостите погодија и намалија на 1:2, а тој погодок на крајот направи тие да се радуваат со вкупни 4:3 по двомечот и одиграни 210 минути. Тренерот на Клуж, Мариус Сумудица, беше многу лут кога му посочија дека неговиот тим имал среќа затоа што правилото на УЕФА е укинато.

„На првиот меч во Клуж требаше да биде 6:1 или 7:1 за нас, а во реваншот требаше да биде 6:0 или 7:0 за нас додека тие не го постигнаа првиот погодок. Морате да бидете реални. Не ме доведувајте во ситуација да ви дадам погрешен одговор. Почитувајте ме“, нервозно изјави Сумудица по мечот.