Женската фудбалска селекција до 17 години стартуваше со тежок пораз

Женската фудбалската репрезентација до 17 години претрпе дебакл од 7-0 против Франција, па со тежок пораз тргна во квалификациите за Европското првенство за жени до 17 години. Македонките немаа никакви шанси против фаворизираните Французинки.

Победникот на мечот беше решен уште во воведните 30 минути, во кои Франција постигна три гола, два на Пенеу во 12-тата и 23-тата минута, и еден гол на Пикар во 29-тата минута. Пикар со гол го отвори и второто полувреме, додека во продолжението од средбата Жоли реализираше уште два погодоци и еден постигна Шапел.

Нашата селекција на 23-ти во сабота го игра вториот меч од групната фаза против Унгарија, додека на 26-ти септември е предвиден и третиот меч, против селекцијата на Босна и Херцеговина.

- Оглас -

Најнови вести