Женскиот тим на Ајакс го постигна најневеројатниот гол сезонава (Видео)

На натпреварот помеѓу женските тимови на Екселзиор и Ајакс од холандското првенство, беше постигнат еден неверојатен гол. Ајакс победи со 3-1, а третиот гол стана хит на социјалните мрежи, најмногу поради реакцијата на голманката на противничкиот тим.

Тимот на Ајакс изведе слободен удар, топката удри во пречка и се одби високо горе. Голманката на Екселзиор процени дека топката ќе оди во гол аут и побрза да земе друга топка и да ја шутне напред. Но, топката топка која летна горе, се спушти и влезе во мрежата, па фудбалерките на Ајакс почнаа да го прославуваат погодокот.

- Оглас -

Најнови вести