Клупата на Баерн со шпалир му честита на Левандовски за голгетерскиот подвиг (фото)

Целата клупа на Баерн заедно со играчите на теренот направија шпалир за да му честитаат на голгетерскиот подвиг на Роберт Левандовски, кој од денес е втор играч во историјата на Бундеслигата со 40 погодоци во една сезона.

Полскиот бомбардер со пенал во 26-тата минута на гости кај Фрајбург го израмни рекордот на Герд Милер поставен во сезоната 1971/72, па во последното коло ќе има прилика да стане апсолутен рекордер доколку забележи барем уште еден гол.

Баерн на крајот ремизираше кај Фрајбург при конечни 2-2, откако домаќините двапати се вадеа од негатива, а Гунтер во 82-та минута го постави конечниот исход.

Дарко Чурлинов во меѓувреме играше триесетина минути во пресвртот на Штутгарт на гостувањето кај Гладбах со 2-1. Чурлинов влезе при резултат од 1-0 во корист домаќините, по што Ендо и Стенцел од 72-та до 77-та минута го свртеа резултатот.

Останати резултати 33-то коло Бундеслига:

Арминија 1-1 Хофенхајм, Аугсбург 2-0 Вердер, Леверкузен 1-1 Унион, Херта 0-0 Келн, Шалке 4-3 Ајнтрахт.