Аргентина ваква победа немала уште од 1997 година, Бразил го прегази Уругвај (Видео)

Аргентина, по малку и среќно, го совлада Перу со 1-0 и ја продолжи својата серија без пораз, која сега изнесува 25 натпревари по ред. Рекордот на Аргентинците е 33 меча едноподруго без пораз, а светскиот рекорд е 37. Гаучосите немаат пораз од 2019 година.

Лаутаро Мартинес беше стрелец на голот за Аргентина, Лионел Меси и во седмиот квалификациски меч против Перу не успеа по првпат да даде гол, а Перуанците утнаа пенал. Уште од 1997 година наваму Аргентина не добила меч на кој противникот не реализирал пенал.

Луис Суарес постигна гол од слободен удар, но Уругвај загуби од Бразил со 1-4. Уругвајците, кои се двократни светски прваци, имаат проблем во овој квалификациски циклус. Нејмар со гол и две асистенции беше предводник на Кариоките, кои се убедливо први на табелата во јужноамериканските квалификации за СП.

Чиле со 3-0 беше подобар од Венецуела и со тоа се остварија прогнозите дека на сите три меча каде што има јасни фаворити, ќе биде „еден во еден“. Ако го послушавте нашиот совет, сега сте добитни.

Ова е убавата акција и голот на Лаутаро за триумф на Аргентина над Перу:

- Оглас -

Најнови вести