Арсенал пред двомечот со Баерн Минхен договара трансфер на капитенот на германскиот тим

Арсенал во четвртфиналето во Лигата на шампионите го очекува пресметка со Баерн Минхен, а лесно може да се случи Топчиите да остварат двојна победа, на теренот и на преговарачката маса.

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета, е во преговори токму со капитенот на Баерн Минхен, Џошуа Кимих, налето да направи трансфер на „Емирати“.

 

Според новинарот Екрем Конур, Артета на Кимих, за кого смета дека идеално би се вклопил во системот на игра на Арсенал, му понудил тригодишен договор.

Повеќе од сигурно е дека Кимих на крајот од сезоната ќе си замине од Баерн Минхен бидејќи сезонава неколку пати јавно го искажа незадоволдството од статусот и од играта на германскиот тим, што за германските медиуми е јасен сигнал дека фудбалерот сака нов предизвик во кариерата.

- Оглас -

Најнови вести