Емполи и Аталанта го обелија образот

Емполи ја совлада Аталанта со 3:2 во најинтересниот од трите меча во италијанското првенство кои се играа попладнево од 15 часот. Со новите три бода, Емполи побегна од зоната на испаѓање и тоа е доказ колку им е значајна победата, а тие испишаа и историја, бидејќи првпат добија меч на кој имале два гола негатива.

Аталанта водеше со 2-0, Емполи утна пенал во првото полувреме при 0-1 и се чинеше дека трите бода ќе заминат во Бергамо, но домашните „воскреснаа“ и со голот на Матијас Силвестре во 92 минута, дојдоа до голем пресврт.

Наполи се чуваше за Лигата на шампионите и киксираше дома, одигра само 0:0 против „фенерџијата“ Киево, а со најнепопуларниот резултат заврши и средбата помеѓу Болоња и Фиорентина. Сега лидерот Јувентус има осум бода предност во однос на вториот Наполи кој погоди две стативи против Киево и немаше среќа.

До крајот на денот, во Италија се играат две дербија: Лацио – Милан и Џенова – Сампдорија.