Галатасарај повторно си поигруваше со нервите на навивачите во спектакуларен меч (Видео)

Турски Галатасарај привремено го презеде првото место на табелата во Лига Европа со седум бодови од три кола, откако вечерва во Истанбул го победија шведски Елфсборг со 4-3.

Галата одигра фуриозно прво полувреме по кое водеше со 3-0, но се задоволија и застанаа. Елфсборг даде два гола за 2-3 на половина час до крајот на средбата со што внесе нервоза кај домашните кои се исплашија дека од готово може да направат вересија. Но, Јунус Акѓун во 83-та минута погоди за 4-2 и гостите веќе немаа време за пресврт, иако погодија и по трети пат.

Истанбулските Црвено-жолти на сите три меча сезонава во ЛЕ и даваат и примаат гол, и на сите нивни мечеви паѓаа барем четири голови.

Вечерва се одигра уште еден интересен меч од Лига Европа. Бодо/Глимт славеше во Брага со 2-1, а Норвежаните победничкиот погодок го постигнаа во 94-та минута.