Ѓоковиќ денеска на Србите им ја честиташе новата 7533 година! (Фото)

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се огласи на социјалните мрежи и на Србите им ја честиташе Новата 7533-та година. Тоа изненади многумина и ги натера да се запрашаат за што се работи.

Станува збор за стариот словенски календар, кој е потврден од НАСА и се смета за еден од најточните календари.

Тој старословенски календар предците го броеле повеќе од седум милениуми, а престанале во моментот кога црквата го усвои јулијанскиот календар, а потоа државата го воведе Грегоријанскиот календар во официјална употреба.

Старите Словени времето го броеле според движењето на Сонцето, т.е. според промената на топлото и студеното време и токму затоа новата година започнува на почетокот на април (старото име на април било Лежитрева).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име тука

- Оглас -

Најнови вести