Ѓоковиќ ја подели Кина, ќе игра во Шангај и ќе го „скокне“ Пекинг

Новак Ѓоковиќ има големи шанси годината да ја заврши како првопласиран на АТП-листата, а за тоа му треба и добра стратегија и победи.

За таа цел, популарниот Џокер размислува дали да игра на двата големи турнири во Кина, во Шангај и во Пекинг, а најави дека конечната одлука ќе ја донесе во следните денови.

“Во следните три дена ќе донесам одлука дали ќе играм и на двата турнири во Кина. Настапот во Шангај е сигурен, а за Пекинг ќе размислам“, вели Ѓоковиќ.

Турнирот во Пекинг ќе се игра од први до десетти октомври, а стартот на турнирот во Шангај е закажан за седми октомври и ќе се игра до 14-ти.

Рафаел Надал нема да игра ниту на едниот од двата турнири, со што му отвори шанса на големиот ривал да го престигне на светската ранг-листа.

 

- Оглас -

Најнови вести