Кралевите во небрано, Шахтар се радува на добиен двомеч против најтрофејниот клуб во ЛШ (видео)

Шахтар му нанесе уште еден пораз на Реал Мадрид, односно го доби двомечот во групите со Кралевите откако вечерва во Киев украинскиот првак триумфираше со 2-0.

Избраниците на Луис Коста влегоа во игра за пласман во нокаут-фазата, додека на тимот на Зидан му донесоа големи проблеми во битката за обезбедување европска пролет. Сега овие две екипи имаат по 7 бода по пет меча во групата Б, а Шахтар е на второто место поради подобар биланс во меѓусебните дуели против Реал.

Дентињо ја казни грешката на Варан во 58-мата минута и го отвори мечот, додека се играше 82-рата минута, кога домаќините искористија контранапад преку Соломон, кој од околу 20 метри со прецизен удар го совлада Куртоа.

Шахтар токму од победата во Мадрид со 3-2 немаше постигнато гол во ЛШ, а точно по 6 часа и 15 минути во два наврати ја затресоа мрежата на Кралевите.

Во вториот меч, Салцбург славеше со сигурни 3-1 на гостувањето кај Локомотив во Москва.